Porady

Czy srebro uczula?

W dobie wielu alergii coraz częściej otrzymujemy zapytania czy srebro może uczulać?

Pytanie oczywiście nie jest na wyrost, bo przecież wszelakie alergie to zdecydowanie plaga dzisiejszych czasów. Niektóre alergie bywają mniej lub bardziej uciążliwie, ale co jeżeli nie możemy nosić ukochanej biżuterii?

Wiele osób nie może nosić sztucznej biżuterii, ponieważ znajdujące się w niej metale alergizują. Przygoda ze sztuczną biżuterią często kończy się wysypką na szyi lub spuchniętymi płatkami uszu. Biżuteria ma nas zdobić i upiększać, więc warto inwestować w biżuterię, która nas nie oszpeci.

Dla alergików sztuczna biżuteria nie jest zbyt trafnym wyborem, ale co ze srebrem? No właśnie… czy srebro, które jest metalem szlachetnym może uczulać?

Alergia na nikiel

Coraz częściej nasze społeczeństwo dotyka alergia na metale.
Przykładem może być nikiel – alergia na niego dotyka około 20% osób dorosłych i 10% dzieci. Uczulać będzie nie tylko biżuteria, ale nawet metalowe guziczki, napy od spodni, zamki w kurtce czy klamry od paska, które posiadają domieszkę niklu.

Czy podobne reakcje alergiczne może wywołać biżuteria wykonana ze srebra?

Alergia na samo srebro jest niezwykle rzadka. Jeżeli kogoś uczuliła biżuteria wykonana ze srebra to najprawdopodobniej w danym wyrobie wykorzystano mieszankę srebra i niklu. Srebro z natury jest metalem miękkim i plastycznym, dlatego też podczas produkcji biżuterii dodawane są do niego inne metale, które pełnią funkcję utwardzającą (dla przykładu: srebro próby 925 zawiera 92,5% srebra oraz 7,5% pozostałych metali). Niestety, często producenci biżuterii w tej 7,5% mieszance metali używają niklu, ponieważ jest tani, ale jak widać również alergizujący.

Warto podczas wyboru biżuterii dla siebie bądź na prezent mieć to na uwadze.

Czy srebro uczula?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, alergia na samo srebro jest niezwykle rzadka. Niegdyś, gdy do srebra dodawano azotanu srebra (do lat 40 XX w.) często pojawiały się alergie na ten metal szlachetny.

Praktyk tych jednakże zaprzestano, obecnie uważa się, że srebro jest metalem bezpiecznym, który nie wpływa na nasze zdrowie. Co więcej, uważa się nawet, że związki srebra mają działanie bakteriobójcze. Aby biżuteria ze srebra nas nie uczulała warto wybierać srebro wysokiej próby i przede wszystkim – ze sprawdzonych źródeł, aby mieć pewność, że dana firma nie używa alergizującego niklu w swoich wyrobach.

Biżuteria pochodząca z naszej odlewni pozbawiona jest alergizującego niklu w mieszance metali. Nasze srebro nie uczula – kolczyki, pierścionki czy bransoletki pięknie się noszą i cieszą oko 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *