Porady

Jak pielęgnować biżuterię?

Biżuteria to nieodłączny element stylizacji każdej eleganckiej kobiety. Lubimy kupować ją same jak również zostawać nią obdarowywane przez naszego partnera, bądź bliskie nam osoby. Z czasem jednak nawet najdroższy kruszec bez odpowiedniej pielęgnacji traci swój blask.

Kamienie nie błyszczą się już tak jak kiedyś, a srebrne elementy pokrywa szary osad? Co zrobić zatem, aby uchronić ulubione dodatki przed tym procesem i sprawić, że zawsze będą wyglądać jak nowe? Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych sposobów.

Czyszczenie domowym sposobem za pomocą soli

Jeśli osad nie jest jeszcze bardzo intensywny, wystarczy szczypta soli kuchennej, następnie delikatnymi ruchami polerujemy powierzchnię srebrnych elementów. Jeśli wolisz, możesz użyć nawilżonej ściereczki o delikatnej fakturze, która nie wpłynie niekorzystnie na powierzchnię biżuterii jak np.: "Ściereczka do czyszczenia biżuterii" następnie posypać szczyptą soli i delikatnie polerować.

Roztwór soli kuchennej z wodą

Na litr wody wsypujemy 5-6 łyżeczek soli. Na dnie szklanego naczynia kładziemy kawałek folii aluminiowej, która ma za zadanie wchłonąć wszystkie zabrudzenia i nieczystości. Nasz roztwór z biżuterią odstawiamy na około 12 godzin. Po całym procesie wszelkie zanieczyszczenia powinny pozostać na dnie naczynia.

Powyższe dwa sposoby nie sprawdzą się jednak przy polerowaniu biżuterii oksydowanej, gdyż sól niekorzystnie wpływa na jej powierzchnię.

Polerowanie za pomocą mydła i amoniaku

Takie połączenia polecamy przy pielęgnacji kamieni szlachetnych (za wyjątkiem biżuterii oksydowanej oraz pereł). Na nawilżoną ściereczkę nakładamy niewielką ilość mydła oraz amoniaku, następnie delikatnie polerujemy powierzchnię kamieni.

Specjalne środki do czyszczenia biżuterii

Jeśli jednak osad jest nieco bardziej intensywny warto rozważyć zakup środka do czyszczenia biżuterii. W odróżnieniu od domowych sposobów, niewątpliwą zaletą jest to, że chronią naszą biżuterię przed kolejnymi procesami zanieczyszczenia. Jednym z takich środków jest nasz autorski wyrób: "Mleczko do czyszczenia biżuterii".
Idealnie sprawdzi się przy mocniejszych zanieczyszczeniach i zapobiegnie ich nawrotom w przyszłości.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii

Nie zapominajmy również o tym jak ważny jest sposób przechowywania naszych ulubionych dodatków. Najlepszym miejscem będzie oczywiście szkatułka, która powinna pozostać w zacienionym i suchym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *