Porady

Jak sprawdzić czy biżuteria jest srebrna?

Kupując biżuterię w naszym sklepie nie powinni mieć Państwo wątpliwości co do jakości srebra. Od 40 lat w Łodzi tworzymy biżuterię dla Państwa bazując tylko na metalach szlachetnych. Jednakże czasem pojawiają się pytania – jak sprawdzić domowymi sposobami czy srebro to rzeczywiście srebro? Podpowiadamy jak to zweryfikować.

Jak rozpoznać srebrną biżuterię?

Biżuteria wykonana ze srebra jest mimo wszystko łatwa w sprawdzeniu. Nie potrzebujemy wykonywać skomplikowanych testów, aby upewnić się co prawdziwości srebra.

  • Sprawdzenie za pomocą magnesu

Srebro jest diamagnetyczne, dlatego nie będzie oddziaływać na magnetyczną powierzchnię. Do tego testu potrzebny jest nam tylko większy magnes. Po przyłożeniu magnesu do biżuterii nie powinna zostać przyciągnięta. Jeżeli magnes przyciągnie biżuterię oznaczać to będzie iż w danym wyrobie większa część metali to metale nieszlachetne.

  • Sprawdzenie za pomocą węchu

Do tego testu nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów oprócz naszego nosa 😉 Srebro jest metalem całkowicie bezwonnym, dlatego też jeżeli poczujemy charakterystyczny metalowy zapach to może to oznaczać wysoką zawartość miedzi w produkcie. Wysoka zawartość miedzi wskazywać będzie albo na bardzo niską próbę srebra, albo po prostu na biżuterię sztuczną.

  • Sprawdzenie za pomocą kartki papieru

Kolejną możliwą opcją sprawdzenia czy biżuteria srebrna jest rzeczywiście srebrna to test białej kartki. “Narysuj” biżuterią prostą linię na kartce – jeżeli zostanie na niej ciemny ślad to najprawdopodobniej jest to srebro. Ślad, który biżuteria zostawi na kartce to nic innego jest efekt utleniania się srebra, a konkretniej mówiąc warstwa osiadająca na srebrnych wyrobach (czernienie srebra).

Powyższe rady to tylko podpowiedzi jak na szybko i w warunkach domowych upewnić się co do autentyczności srebra. Natomiast jeżeli chcą mieć Państwo pewność co do jakości srebrnego wyrobu warto skorzystać z porady lokalnego jubilera. Wprawione jubilerskie oko z daleka odróżni wyrób srebrny od sztucznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *