Porady

Jak przechowywać srebro?

Twoja biżuteria czernieje, żółknie i się rysuje?

Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na pytanie powyżej, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – znamy kilka trików, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się piękną biżuterią.

Srebro czernieje – czy to bubel, czy to sztuczna biżuteria?

Często wiele osób myśli, że jeżeli biżuteria z czasem zżółkła lub sczerniała to znak, że jest to wyrób słabej jakości lub co gorsza – nie jest w ogóle wykonany ze srebra. To oczywiście nieprawda, ponieważ żółknięcie, brązowienie a na końcu czernienie biżuterii to naturalny proces jaki zachodzi na powierzchni metalu szlachetnego. Nie oznacza to jednak, że z biżuterią jest coś nie tak, ale problem tkwi w jej przechowywaniu.

Jak przechowywać srebro?

Zatem pojawia się pytanie jak przechowywać srebrną biżuterię, aby zachowała swój piękny wygląd na dłużej?

Bez kontaktu z powietrzem

Przede wszystkim warto dla swojej biżuterii znaleźć takie miejsce, które będzie miało jak najmniej kontaktu z powietrzem oraz promieniami słonecznymi, ponieważ nieładny nalot pojawiający się na wyrobach to właśnie efekt zachodzącej reakcji chemicznej po kontakcie srebra z powietrzem.

Warto dodać, że tam gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tam też szybciej biżuteria zżółknie.
W ramach ciekawostki

Trzymaj biżuterię w szkatułce, zamykanym pudełku czy po prostu w woreczkach strunowych lub małych torebeczkach. Zdjęcie kolczyków po powrocie do domu i położenie ich na parapecie, komodzie czy szafce nie jest dobrym pomysłem, ponieważ tak pozostawiona biżuteria szybko straci swój urok.

Noś wtedy, gdy potrzebujesz

Warto wyrobić sobie nawyk zdejmowania i odkładania biżuterii podczas wypełniania domowych obowiązków tj. sprzątanie, gotowanie czy praca w ogrodzie. Warto również zdejmować biżuterię do kąpieli.

Czyść regularnie

Aby nie doprowadzić srebra do poczernienia warto jest posiadać w domu specjalną ściereczkę do czyszczenia biżuterii, którą od czasu do czasu przetrzemy naszą biżuterię. Dzięki temu niewielkie zabrudzenia będą na bieżąco czyszczone, a nasza biżuteria nie sczernieje.

Przechowuj osobno

Wrzucenie srebrnych bransoletek, wisiorków, pierścionków i kolczyków do szkatułki rozwiązuje tylko część problemu – spowolnimy proces utleniania się srebra, jednakże należy pamiętać też o tym, że srebro to mimo wszystko miękki i plastyczny metal, który łatwo się rysuje. Warto każdy element biżuterii przechowywać w osobnych przegródkach, torebeczkach lub woreczkach, wtedy mimo przeszukiwania szkatułki w celu znalezienia docelowej biżuterii unikniemy jej mimowolnego rysowania.

Zastosowanie tych kilku trików pozwoli Ci cieszyć się piękną biżuterią, która będzie wspaniałą pamiątką dla Ciebie, a może i nawet przyszłych pokoleń. Jeżeli jednak Twoje srebro już uległo poczernieniu przeczytaj nasz artykuł Jak pielęgnować biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *